Керамічний поризований блок відрізняється своїми видатними експлуатаційними характеристиками. Це і висока міцність, і екологічність, і точність геометричних параметрів, і звукоізоляція, і висока морозостійкість...

Однак особливий інтерес представляють його теплоізоляційні властивості. Не дарма керамоблок називають також «теплоблок». Завдяки порам і щілинним порожнечам матеріал зберігає тепло взимку і прохолоду в літній сезон. Він здатний акумулювати тепло, так як володіє низьким коефіцієнтом теплопровідності - 0,2 Вт/м*К. Для порівняння, пустотіла цегла має аналогічний показник 0,38 Вт/м*К, а повнотіла - ще більше (0,56 Вт/м*К).

Однак тоді доречно поставити запитання: чи потрібно утеплювати стіни з керамоблока взагалі? Якщо немає, то в якому випадку? Будемо розбиратися.

Правда і брехня про керамоблоки

Поризований блок дійсно має хороші теплозберігаючі та теплоізоляційні властивості, але вони, як правило, недостатні. Існують певні нормативи теплозбереження для різних регіонів України.

Якщо послухати багатьох продавців керамоблока, так він має коефіцієнт теплопровідності всього 0,135 Вт/м*К. При цьому не вказується вологість, адже це важливо. Коефіцієнт теплопровідності одного і того ж матеріалу може змінюватися в залежності від вологості повітря і гігроскопічності цього матеріалу. Якщо вірити таким продавцям, можна прийти до висновку, що для півночі України досить використовувати стіни з керамоблоку товщиною 440 мм без жодного утеплювача, щоб удома було тепло і затишно.

Фото 1. Керамоблок 1

Більш правдиві продавці вказують коефіцієнт 0,2 Вт/м*К, але це за умови відносної вологості повітря 0%. При стандартній вологості 60-65% цей показник складе вже 0,25 Вт/м*К. Для Києва цього недостатньо для того, щоб відповідати нормативам теплозбереження. Те ж саме стосується всіх північних міст України, включаючи Чернігів, Суми, Харків, Рівне та Житомир. Але практично ніхто з продавців Вам цього не скаже.

Утеплювати чи ні?

Є й інший параметр - щільність. При щільності керамоблоку 600-800 кг/м3 коефіцієнт теплопровідності дорівнює 0,2 Вт/м*К при 0% вологості. Він може бути навіть ще нижче. Але блоки щільністю понад 800 кг/м3 мають і більш високий коефіцієнт теплопровідності. При вологості 60% блок щільністю 900 кг/м3 має коефіцієнт вже 0,28 Вт/м*К. Так що краще все5го вибирати блоки щільністю не більше 800 кг/м3.

За умови вологості повітря 60% і використання теплозберігаючого клею для керамоблоку Ви отримаєте коефіцієнт 0,22 Вт/м*К. Стіна завтовшки 440 мм буде мати коефіцієнт опору теплопередачі 2,0 м2С/Вт (R = d/k).

Фото 2. Керамоблок 2

Згідно з нормативами теплозбереження, для Києва прийнятний показник опору теплопередачі складає 3,04 м2С/Вт, тобто в 1,5 вище. Це означає, що не утеплювати стіни, побудовані з керамоблока в Києві, можна тільки в тому випадку, якщо їх товщина складає 660 мм або більше. Для Чернігова, Сум, Харкова, Житомира, Луцька та Рівного відповідний показник ще вище - порядку 3,12 м2С/Вт.

А як же бути з південними регіонами? Дивіться самі:

  1. Одеса - 2,73 м2С/Вт;
  2. Миколаїв - 2,80 м2С/Вт;
  3. Херсон - 2,75 м2С/Вт;
  4. Маріуполь - 2,70 м2С/Вт;
  5. Севастополь - 2,44 м2С/Вт;
  6. Ялта - 2,40 м2С/Вт.

Як бачите, навіть якщо Ви будете жити в сонячній Ялті, взимку в будинку з керамоблока товщиною 440 мм буде недостатньо тепло. Так що не утеплювати стіни можна тільки в двох випадках:

  1. Якщо Ви живете за кордоном ще на південь від паралелі Криму (Варна, Софія, Стамбул, Флоренція, Марсель та ін.);
  2. Якщо Ви будуєте стіни товщиною 510 мм.

Звичайно, останній варіант набагато більш реалістичний. Адже у тій же компанії «Керамкомфорт» є блок з габаритами 510х240х215 мм. Вам потрібно класти блоки бічними гранями (240 мм) назовні, тоді товщина стіни складе якраз 510 мм. Це так звана тичкова кладка керамоблока. Тільки і тільки такий керамоблок можна використовувати для південних регіонів України. При цьому зверніть увагу, щоб щільність цього блоку перебувала в межах 600-800 кг/м3.

Для північних і центральних регіонів України обов'язково необхідний утеплювач навіть для стін товщиною 510 мм. Без нього, на жаль, ніяк.