Фото 1. Кладка камінів і печей

Цікаво відзначити, що до кладки камінів і печей пред'являються однакові вимоги, так як вони експлуатуються в однакових умовах. У цій статті ми розглянемо одночасно техніку кладки і для печей, і для камінів.

Кладка печей і кладка стін житлового будинку значно відрізняються по своїй техніці. Перший ряд починають з викладки цегли насухо без застосування розчину. При необхідності укладення цеглини притісують для того, щоб домогтися максимальної щільності між ними.

В ході закладки першого ряду потрібно обов'язково перевіряти рівність діагоналей основи, які свідчать про правильність геометричних параметрів (квадрат або прямокутник). Після цього необхідно проконтролювати по діагоналі три-чотири ряди кладки. Весь перший ряд укладіть на цементний розчин. Діагоналі повинні бути рівні, також сам ряд повинен бути ідеально рівним (перевірити це можна за допомогою рівня). Справа в тому, що перший ряд надає найбезпосередніший вплив на всі інші ряди, тому не полінуйтеся приділити максимум уваги саме першому ряду, щоб в майбутньому не виникло труднощів.

Робота з різними видами цегли: особливості

Фото 2. Робота з різними видами цегли: особливості

При роботі з сухою цеглою врахуйте, що при контакті з розчином вона почне дуже швидко вбирати вологу з розчину. Через це сам розчин може втратити свої властивості. Щоб відбулося якісніше схоплювання з розчином, а сама кладка відрізнялася довговічністю, змочіть цеглу в воді. Опустіть в невелику ємність з водою цеглу на 10-15 секунд. Вогнетривку цеглу можна змочувати тільки для змивання пилу з її поверхні.

При наявності захисної межі більшої щільності цегла кладеться гранню всередину, тобто туди, де цегла проконтактує з гарячими газами. Зовнішню сторону цегли потрібно шліфувати за допомогою наждачного паперу для того, щоб надати йому гарний зовнішній вигляд. У шамотної цегли всі грані мають однакову щільність. Для кладки шамотної і вогнетривкої цегли застосовуйте спеціальний жаростійкий розчин, званий мертелем.

Зверніть увагу, що кладку з вогнетривкої цегли, що застосовується для паливників, не перев'язують з кладкою з глиняної цегли. Між цеглою залишають сухий шов товщиною 2-3 мм. Це необхідно через те, що коефіцієнти розширення глиняної і вогнетривкої цегли різняться.

Якщо довжина стінок велика, для того, щоб отримати рівні ряди, в кутах кладуть по одній цеглині, а потім натягують причалювання. Причалювання є розтягуємим шнурком. Також можна контролювати горизонталь по довгому рівню, який кладеться на дві крайніх цегли. Лівою рукою візьміть підігнану зволожену цеглу, правою рукою тримайте кельму з розчином. На підготовлене для цегли місце покладіть розчин і розрівняйте його. Потім цеглу слід покрити розчином з усіх боків, крім верхнього ліжка. Після цього нанесіть розчин на прилеглу площину сусідньої цегли. Покриту розчином цеглу вдавіть в кладку, а надлишки видаліть за допомогою кельми.

Кілька корисних порад

Фото 3. Кілька корисних порад

В ході кладки цегли радимо Вам дотримуватися таких правил:

  1. Як слід сортуйте цеглу, підбираючи їх одну до одної;
  2. Розчин повинен повністю заповнити горизонтальні і вертикальні шви;
  3. Шви кладки повинні бути мінімальної товщини (для керамічної цегли - 5 мм або менше, для вогнетривкої - 3 мм);
  4. Цеглу не можна пересувати, якщо вона вже укладена неправильно. Краще просто зняти її, очистити від розчину і укласти заново.

При кладці димообертів і паливників глиняний розчин розрівнюється не кельмою, а рукою. Справа в тому, що стінки повинні мати підвищену рівність і гладкість. Отже, зачерпніть розчин, піднесіть його до кладки, швидко перекиньте і розрівняйте рухом руки до себе. Пальцями обмацайте розчин, а потім видаліть тверді включення. Форма швів може бути вигнутою або опуклою, вона надається за допомогою спеціального інструменту.