Газобетон в наш час став дуже популярним будівельним матеріалом. Це закономірно, тому що він має багато переваг на тлі простої будівельної рядової цегли, про що буде сказано нижче.

Популярність має і свою зворотну сторону. Газобетон у всіх на слуху, багато про нього чули. Але чи все з почутого - правда? Адже за ті кілька десятиліть, які цей будівельний матеріал існує взагалі, про нього склали безліч міфів. Які з них правда, а які - брехня? Про це наша сьогоднішня стаття.

Кладка газоблока своїми руками

Трохи про газобетон: історія створення

Все почалося ще в кінці XIX століття. Чех на прізвище Гоффман вирішив додати в звичайний будівельний бетон розчини кислоти гіпсу та цементу, щоб надати йому пористу структуру. Природно, вже тоді знали, що пористий матеріал краще зберігає тепло і теплоізолюється, а також краще поглинає звуки. Солі, додані Гоффманом в бетон, викликали викид бульбашок газу, які і робили бетон пористим. У 1889 році Гоффман отримав патент за свій винахід, але на цьому все і закінчилося.

Будівництво дому з газоблоку (газобетону)

Тоді задум Гоффмана вирішили «довести до розуму» два американських будівельника - Дайер і Аулсворт. Вони вирішили використовувати порошки цинку і алюмінію як основний газоутворювач. Перші свої експерименти вони ставили ще в 1914 році, напередодні Першої Світової війни. В результаті хімічної реакції цинку і алюмінію з кальцій оксидом зі складу вапна виділявся водень, який утворює замкнуті пори. Саме цей винахід вважається початком історії газобетону, тому що алюмінієва пудра використовується в якості газоутворювача і понині.

Шведський архітектор і вчений Юхан Аксель Ерікссон удосконалив газобетон. Він намагався спучувати розчин вапна, кремнеземних компонентів і цементу завдяки взаємодії цього розчину з алюмінієвим порошком. У підсумку в 1929 році в містечку Іксхульдт невелика фірма «Ітонг» почала промислове виробництво газобетону. За основу був узятий принцип тепловологого впливу в автоклавах на вапняно-кремнеземисті компоненти. Цю технологію запатентував в 1880 році німецький професор В. Міхаеліс. Тільки в перший рік роботи завод випустив 14.000 кубометрів газобетону. При цьому шведи взагалі не використовували цемент в складі сировинної суміші.

Структура газобетону

Шведська компанія «Сіпорекс» в 1934 році запропонувала альтернативний спосіб виготовлення газоблоку. В цьому випадку використовувалися портландцемент і кремнеземний компонент, тобто в складі не було вапна. Цю технологію розробили швед Івар Еклунд і фін Леннард Форсен. Незабаром їх практичні і наукові досягнення стали основою промислового виробництва газобетону практично в усьому світі.

У колишньому СРСР виробництво газобетону почалося вже перед Великою Вітчизняною війною. У 1960-і роки популярність газоблоку як будівельного матеріалу для приватного будівництва стала неухильно зростати. Сьогодні газоблок став одним з найбільш затребуваних будівельних матеріалів, причому не тільки в Україні, а й в усьому світі. У чому ж секрет цього матеріалу?

Переваги

Газоблок має дуже багато переваг, тому перераховувати їх можна нескінченно. Ми розглянемо більш докладно гідності газоблоку на тлі простого будівельної цегли:

  • Більш високі теплоізоляційні показники;
  • Більш високий коефіцієнт шумопоглинання;
  • Невелика питома вага, що забезпечує зручне транспортування;
  • З цієї ж причини монтаж блоків простіший;
  • Мала вага дозволяє будувати більш високі будівлі, не створюючи серйозного навантаження на фундамент;
  • Великі габарити блоків (кожен з яких більше цегли в 7 разів) дозволяють будувати будинки набагато швидше, при цьому витрачається менше розчину;
  • Система «Паз-гребінь» дозволяє надійно з'єднувати блоки між собою і захищає від «містків холоду», при цьому вертикальні шви не потрібно заповнювати розчином, а це - знову економія;
  • Матеріал більш повітро- і паропроникний, тому в приміщенні буде зберігатися здоровий мікроклімат;
  • Так як газоблок акумулює тепло взимку і прохолоду влітку, в будинку з цього матеріалу буде комфортно цілий рік;
  • За рахунок своїх теплоізоляційних властивостей Ви зможете заощадити на опаленні в зимовий сезон.

Як би там не було, а цих аргументів вже досить, щоб зробити свій вибір на користь газобетону. При цьому даний матеріал нічим не поступається цеглі в показниках:

  • Довговічності;
  • Міцності;
  • Надійності;
  • Екологічності;
  • Негорючості і пожежобезпечності;
  • Стійкості до механічних навантажень і хімічних речовин.

Гараж в домі із газоблоку

Недоліки та їх усунення

Невже газоблок настільки ідеальний? На жаль ні. Як і абсолютно кожен будівельний матеріал, він має і недоліки. Пов'язані вони, в основному, з його пористою структурою. Саме пори надають цьому матеріалу стільки переваг. Однак через них матеріал рясно вбирає вологу. При низьких температурах волога перетворюється на лід, який має тенденцію розширюватися в об’ємі. Це руйнує газоблок зсередини, і будинок може з часом буквально «розсипатися»! Відповідно, по морозостійкості газоблок не може змагатися з цеглою. Якби не одне АЛЕ ...

Цей недолік усунемо. Для порятунку газоблоку від високої вологи і води стіни з нього штукатурять. Але використовувати потрібно тільки певні суміші, які мають високу ступінь паропроникності. Тому що якщо стіни з газобетону, які «дихають», «замурувати» штукатуркою, паропроникність знизиться до нуля. У такому будинку буде затхле повітря і висока вологість, якщо, звичайно, не проводити постійну вентиляцію. Так що не всі види штукатурки підійдуть.

Другий і останній недолік - крихкість матеріалу. Нескладно здогадатися, що і вона викликана високою пористістю, так як пори можуть займати до 95% об’єму блоку. Тому транспортувати газобетон потрібно акуратно, на європіддонах, обгорнутий в термоусадочну плівку, інакше він легко розіб'ється ще по дорозі. Як бачите, з обома цими недоліками можна боротися, так що газобетон в якійсь мірі дійсно ідеальний будівельний матеріал.

Внутрішня обробка газоблоку

Сфера використання

Газоблок використовується в декількох напрямках:

  • Будівництво несучих стін будівель малої і великої поверховості (стіни можуть бути як зовнішніми, так і внутрішніми);
  • Спорудження міжкімнатних перегородок;
  • Зведення парканів, гаражів, сараїв, альтанок і т.ін.;
  • Заповнення монолітно-каркасних конструкцій;
  • Додаткове зміцнення та утеплення нижніх поверхів багатоповерхових будинків.

Міф перший

Ну а тепер власне про міфи. Перший міф звучить так:

«Кладка блоків на клейовий розчин обходиться дорожче, ніж на цементний розчин»

Насправді це навіть не міф, а відверта брехня. Якщо Вам не лінь, проведіть розрахунки і самі у всьому переконаєтеся. Перш за все, розглянемо «простоту» кладки на цементний розчин в порівнянні з клеєм:

  • Якщо будівельник провів свою молодість в студентських будівельних загонах, для нього кладка на цементний розчин є просто більш звичною. І все. Навіщо переучуватися на клей, адже він наноситься тонким шаром! Та й за часом кладка на клей довше.
  • Зате для новачка без досвіду кладка на клей здається «манною небесною»! На таку кладку він витратить менше часу, йому не потрібен досвід, сил буде витрачено також менше. Це позначилося і на вартості робіт по кладці на клей. Насправді, вона нижче! Тепер поговоримо не про самі роботи, а про вартість матеріалів. Ще в 1980-х роках клей розглядався як спосіб знизити витрату в'яжучої речовини при кладочних роботах. Як наслідок, знижувалася і вартість клею.
Будівництво багатоповерхових будинків із газоблоку

При товщині шва від 10 до 12 мм витрата цементного розчину буде в 6 разів вище, ніж витрата клею. Нарешті, клей для газобетону - це, взагалі-то, одна з найбільш бюджетних будівельних сумішей спеціального призначення. Посудіть самі: клей коштує всього в 2 рази дорожче цементного розчину, зате він економічніше в 5-6 разів! Вигода очевидна. Так що використовуйте тонкошаровий клей для газобетону завжди. Так Ви підвищите:

  • Міцність кладки;
  • Її теплоізоляційні якості;
  • Коефіцієнт звукопоглинання.

 

Міф другий

Він звучить так:

«Для будівництва великого будинку потрібен щільний бетон. Для двоповерхового особняка недостатньо щільності 300 або 400, необхідний газоблок щільністю ніяк не менше 500-600»

Щільність газобетону визначає тільки його теплоізоляційні характеристики. Але вона ніяк не впливає на його міцність і здатність витримати механічний вплив. Наприклад, блок щільністю 300 більш «теплий», ніж блок щільністю 600. Чим нижче щільність, тим більше часу, а тому і теплоізоляційні характеристики ростуть. Теплова інерція стін також визначається щільністю газобетону.

Клей для газобетону нанесення

Однак несуча здатність матеріалу, згідно із законами фізики, залежить тільки від міцності. Міцність і щільність безпосередньо не залежать один від одного. Тому при виборі газоблоку для будівництва двоповерхового будинку потрібно звертати увагу на марку міцності, а не на щільність.

Міф третій

«Газобетон боїться води»

Єдиний аргумент, який підтверджує цей міф - велика швидкість водопоглинання для газоблоку. Це так званий принцип «тоне/не тоне», проте він не підходить для визначення придатності матеріалу до будівництва. Наприклад, мінеральна вата тоне повільно, цегла - швидко, а пінопласт плаває собі на поверхні. Це ніяк не характеризує матеріали в якості будівельних.

До слова сказати, газобетон часто використовують для будівництва дачних будинків. Вони експлуатуються тільки час від часу, і для них фактична вологість матеріалу і зовсім не має значення. Вологість матеріалу залежить від таких факторів, як:

  • Сезонність експлуатації приміщення;
  • Конструкція стіни;
  • Сорбційна вологість матеріалу.

Якщо говорити про будинки, які експлуатуються цілий рік, тут важлива правильна конструкція стіни. Потрібно таким чином спорудити «пиріг», щоб властивість матеріалів стіни зростала в міру просування від внутрішніх шарів до зовнішніх. Відповідно, необхідна штукатурка, яка не перешкоджатиме пересуванню пара з приміщення назовні.

 

Сорбційна вологість матеріалу. Вона приблизно однакова для всіх видів бетону і становить 5% по масі при відносній вологості повітря 605 (або до 8% по масі при відносній вологості до 95%). Відповідно, чим менш щільним буде газобетон, тим менше води він вміщатиме в себе. Якщо товщина стіни з газобетону складає 250 мм, а щільність - 400 кілограм на метр кубічний, один квадратний метр стіни буде вміщати максимум 5 кілограм (літрів) води. Для порівняння, стіна з пінобетону щільністю 600 кілограм на метр кубічний вміщує 7,5 кілограм води на квадратний метр поверхні. Стіна з цегли щільністю 1400 кілограм на кубометр матиме такий же показник. Далі ми розглянемо ще два варіанти цього міфу про водобоязнь газобетону, так як ця тема досить популярна і багатогранна.

Міф четвертий

«Газобетон є гігроскопічним, а тому накопичує вологу і не підходить для стін вологих приміщень»

Гігроскопічність - це здатність матеріалу абсорбувати водяну пару з повітря. По суті, це і є та сама сорбційна вологість, про яку ми розповіли в попередньому міфі. Твердження, що газобетон є гігроскопічним, вірне. Якщо кладка з цього матеріалу кілька місяців простоїть в тумані, конструкція набере вологи на 10% від власної ваги. Саме такою і є вологість стін неопалюваних будівель на початку весни. Особливо це характерно для приморських районів Миколаївської, Одеської та Херсонської областей України.

Потім, до початку літа, вологість стін повільно і поступово знижується. Сезонні коливання вологості конструкції, які викликані сорбцією і десорбцією, незначні. Вони не викликають суттєвих змін в матеріалі. Перегородки, що відокремлюють душові та ванні кімнати від інших приміщень, час від часу піддаються односторонньому впливу вологого повітря. Але навіть цей вплив не може привести до значного накопичення конденсату в порах газобетону. Інакше газобетонні перегородки не використовувалися б в санвузлах, ванних кімнатах, кухнях, спортивних залах.

Нанесення клею для газобетону

А зовнішнє огородження приміщень з мокрим і вологим режимами експлуатації - це зовсім інше питання. Тут використовувати газоблок потрібно обережно і дуже обмежено. Втім, те ж саме стосується і інших матеріалів з високим ступенем пористості (керамоблок, пустотіла цегла). Зволоження матеріалів зовнішніх стін опалювальних приміщень залежить від їх сорбційної вологості тільки частково. Більший вплив на вологість зовнішніх стін надає їх конструкція:

  • Зовнішня і внутрішня обробка;
  • Наявність додаткових включень до складу стіни;
  • Спосіб облаштування віконних укосів;
  • Опори перекриттів.

Як би там не було, якщо Ви вирішили використовувати газобетон для будівництва зовнішніх стін вологих приміщень (наприклад, лазня), подумайте про якісну пароізоляцію їх внутрішньої поверхні. Підсумуємо все вищесказане:

  • Гігроскопічність не має значення для стін неопалювальних будівель;
  • Вона також не має значення для внутрішніх міжкімнатних перегородок;
  • Гігроскіпічность не важлива для зовнішніх стін опалювальних будівель.

 

Міф п'ятий

«Будинок з газобетону вимагає закладки монолітного стрічкового фундаменту або цокольного поверху з простого важкого бетону, а це - більші витрати»

Цей міф існує давно і говорить про те, що будинок з газоблоку і пористого бетону в цілому пред'являє якісь особливі вимоги до фундаменту. Проте, сільськогосподарські споруди з газоблоку на стовпчастому фундаменті служать по кілька десятків років.

Звичайно, кладка з газобетону, як і кладка з будь-якого іншого штучного матеріалу, вимагає наявності надійного і довговічного фундаменту. І, природно, сама ідея про те, що вибір будівельного матеріалу для спорудження стін допоможе заощадити на фундаменті, є утопією. Завдання фундаменту житлового будинку - забезпечення сталості його форми і горизонтального положення. Для цього фундамент і сам повинен бути абсолютно нерухомим. А нерухомість ця залежить від наступних факторів:

  • Рівна стабільна місцевість для будівництва (це найпростіший і найбільш надійний варіант);
  • Закладка нижче глибини промерзання на нестабільному ґрунті, або облаштування утепленого мілкозаглибленого фундаменту (для постійно експлуатованих будівель);
  • Інші конструкційні заходи.
Різновиди газоблоку

Навантаження від власної ваги малоповерхової будівлі, що передається на фундамент, незначна і завжди може бути розрахована і передбачена заздалегідь. Єдиний виняток - будинки на торфовищах або схилах. В інших випадках будинок зажадає спорудження зовсім нерухомого фундаменту, будь то легкий каркасний будиночок або цегляна будівля. Це тільки деякі легкі літні альтанки взагалі не вимагають фундаменту. Фундамент будь-якого житлового будинку повинен бути надійним. І вибір матеріалу для стін ніяк не впливає на вибір типу фундаменту.

Міф шостий

«Стіни з газобетону недостатньо теплі і вимагають додаткового утеплення»

Почнемо з зовнішніх стін. Вони забезпечують санітарно-гігієнічний комфорт в приміщенні. Цей комфорт забезпечується в тому випадку, якщо навіть в суворі морози температурний перепад між внутрішньою поверхнею зовнішньої стіни і повітрям в приміщенні складе не більше 4 градусів.

Навіть якщо врахувати нові вимоги проектування теплового захисту (ДБН В.2.6- 31: 2006 «Теплова ізоляція будівель») для цього досить одношарової стіни з блоків Aeroc EcoTerm Super Plus (при товщині 375 мм). Така стіна має на 35% вищі теплоізоляційні показники, ніж передбачений будівельними нормами опір теплопередачі.

Міф сьомий

«Без зовнішнього утеплення точка роси опиниться на стіні»

Почнемо з того, що таке «точка роси». Правильніше назвати її «площиною можливої конденсації водяної пари». Вона може легко опинитися в середині утепленої зовні захисної конструкції і ніколи не проявитися в товщині одношарової стіни. Навпаки, одношарова стіна з каменю або газоблоку менше схильна до зволоження, ніж стіни з шаром зовнішнього утеплювача в межах 50-100 мм.

Утеплення стін із газоблоку

Справа в тому, що площина можливої конденсації зовсім не є тим шаром стіни, температура якого відповідає точці роси повітря, що знаходиться в приміщенні. Площина конденсації - це шар, де парціальний тиск водяної пари дорівнює парціальному тиску насиченої пари. Врахуйте також опір паропроникності шарів стіни, які передують площині можливої конденсації. Також потрібно пам'ятати про опір паропроникності штукатурки всередині приміщення, шпалер та ін. Розглянемо ситуацію на прикладах. Припустимо, що в приміщенні температура +20 градусів і відносна вологість повітря - 40%. Зовні температура -15 градусів, відносна вологість - 90%.

Характеристики газобетону

Схема 1. Тиск реальної і насиченої водяної пари в товщі стіни з газоблоку. Червоним позначена крива розподілу насиченого пара по товщині стіни, блакитним - реального пара.

На схемі видно, що тиск водяної пари в приміщенні вище, ніж зовні. Але конденсація в товщі стіни не з'явиться, так як газоблок пручається проникненню пари.

Утеплення газобетону

Схема 2. Зовнішнє утеплення мінеральною ватою. При «мокрому» монтажі утеплювача конденсація можлива на кордоні штукатурка/утеплювач, після чого відбудеться намокання утеплювача.

Зовнішнє утеплення газобетону

Схема 3. Зовнішнє утеплення пінополістиролом. Тут конденсація можлива на кордоні несуча стіна/утеплювач.

На малюнках видно, що конденсація можлива в принципі, тільки якщо паропроникність облицювальних матеріалів або утеплювача нижче паропроникності самого газоблоку. Одношарова стіна тільки в дуже люту зиму може зволожуватись за рахунок водяної пари.

Газобетон: фото

Приміський будинок із газоблоку Газоблок для стін Газоблок аерок Двоповерховий дім із газоблоку