Бруківка - незмінний елемент старого міста. Мостові, викладені з цього матеріалу, залишають незабутнє враження. Від них віє духом старовини, благородством і вишуканістю.

Бруківка також підходить і для дачної ділянки. Вона незамінна в мощенні садових доріжок або ділянок перед входом в будинок. Погодьтеся, куди приємніше вранці прогулятися в саду по доріжці з бруківки, а не просто по протоптаній ногами стежці серед трави!

Так що про те, як правильно укласти бруківку, думали не тільки архітектори і будівельники XIX століття. Про це тут і зараз думають багато дачників! У цій статті ми розповімо про кожен етап укладання бруківки, а також про всі необхідні підготовчі роботи.

До слова сказати, у бруківки набагато ширша сфера застосування, ніж Ви могли б подумати. Вона також підходить для мощення:

  1. Під'їздів до гаражів;
  2. Ділянок навколо басейнів, лазень, терас, альтанок, ганочків та інших будівель;
  3. Бордюрів для квітників.

Види укладання бруківки

Тут все просто. Видів укладання всього три:

  1. Дугаста;
  2. Довільна;
  3. Правильними рядками.
Кладка бруківки - з чого почати

Існують також підвиди кладки бруківки:

  1. «Віялом»;
  2. Кругом;
  3. Лускою;
  4. Косичкою»;
  5. Ялинкою»;
  6. У шаховому порядку.
Як класти бруківку

Можна також укласти бруківку у вигляді ялинкового або квіткового принта, у вигляді якогось конкретного малюнка (навіть портрета!), арабської в'яззі і т. ін.

Вибір якісної бруківки

Коли Ви зможете вибрати, який малюнок Ви хочете отримати, переходите до вибору форми і габаритів бруківки. Благо, в цьому відношенні бруківка радує найширшим вибором.

Для дрібного візерунка використовується колота або пиляна бруківка. Вона має неправильну форму і невеликі габарити - 50х50х30 мм або 70х70х50 мм.

Кладка бруківки фото

Якщо Ви віддаєте перевагу нехитрим геометричним візерункам, вибирайте клінкерну плитку з габаритами 200х100х45 мм. Якщо ж Ви хочете, щоб садова доріжка була оформлена в природному стилі, використовуйте бруківку з натурального каменю:

  1. Пісковик;
  2. Алевтроліт;
  3. Граніт.

Технологія мощення бруківкою

Краса і експлуатаційний термін доріжки залежить від технології укладання, а також від того, наскільки якісно вона буде проведена.

Перший етап полягає в складанні плану ділянки. Скопіюйте його на міліметровий папір. Позначте місця, де пролягатиме доріжка з бруківки. Потім розрахуйте кількість бруківки і додайте до неї ще 5-10%. Це робиться на той випадок, якщо розрахунки будуть недостатньо точними, або якщо частина бруківки в партії буде бракованою.

Коли бруківку привезли на будівельний майданчик, починайте проводити розмітку доріжки. Використовуйте кілочки, скріплені між собою капроновим шнуром. Крок між кілочками повинен становити 1-1,5 метри.

Етапи кладки бруківки

Другий етап - підготовка основи. Землю потрібно попередньо вирівняти, прибрати великі камені, коріння рослин, а ямки - засипати. Після цього вирівняну поверхню утрамбовують за допомогою електричного або пневматичного трамбування. Ви запитаєте: а де взяти такий інструмент? Відповідь проста: взяти в прокаті. Якщо роботу з мощення виконують професійні майстри, у них вже є з собою все необхідне обладнання.

Безпосередньо в місці, де буде проходити доріжка, проводять виїмку ґрунту. Грунт виймають на таку глибину, щоб поверхня ділянки вийшла на потрібний Вам рівень. При цьому потрібно врахувати висоту шарів піску, цементу та гравію. Ці шари повинні бути рівні поверхні землі або перебувати трохи вище, але ні в якому разі не нижче. В іншому випадку, на незамощених ділянках буде накопичуватися дощова вода.

Оптимальна товщина піщаного шару - до 200 мм. Якщо грунт пухкий, поверх піску засипте ще 100-150 мм шар гравію. Потім ущільніть обидва шару вібротрамбовкою.

Фахівці радять класти шар щебеню в будь-якому випадку, щоб згодом плитка не деформувалася. Для ділянок з нерівностями рельєфу проводять бетонування або цементування основи. Для цього використовується суміш з трьох частин дрібного піску і однієї частини цементу. Висота цементної подушки складає 40-50 мм.

Самим міцним підґрунтям є тришарове з гравію, піску та цементу. Головне, перед початком засипки піску змонтуйте на грунт геотекстиль.

Потрібен бордюр чи ні?

Вирішувати, звичайно, Вам. Але пам'ятайте, що саме бордюр додасть садовій доріжці закінченого вигляду.

Для бордюру використовуйте великогабаритну бруківку. Також можна використовувати спеціальні залізобетонні бордюри для будівництва. При бажанні, можна оконтурити замощені ділянки за допомогою бордюру. В цьому випадку, прокопайте додаткову траншею уздовж капронового шнура, а потім підготуйте цементний розчин.

Ні в якому разі не заливайте розчином всю траншею відразу, тому що частина бетону відразу висохне, а частина - ні. Слід підливати бетон поступово, у міру установки бордюру.

Бажано, щоб ребро бордюру стикалося з капроновим шнуром, а кожний наступний елемент примикав до попереднього впритул. Для цього використовується спеціальний гумовий молоток. Корегуйте положення каменів за допомогою цього молотка.

Для того, щоб створити бордюр максимальної міцності, застосовуйте обрізну дошку. Спочатку закріпіть її в траншеї, потім - впритул до неї кладіть бордюрну плитку.

Монтаж бруківки на основу

Укладати бруківку починайте не раніше, ніж через добу після установки бордюру. Адже цемент під бордюром повинен повністю висохнути і набрати міцність. При використанні основи з піску, залийте його водою перед початком мощення.

Кладіть елементи бруківки якомога ближче один до одного. Проведіть вирівнювання покриття за допомогою рівня. Положення самих брусків корегуйте гумовим молотком (так звана киянка). При необхідності, розпиляйте бруківку болгаркою з алмазним диском на добірні елементи. Це знадобиться при оформленні складних ділянок (наприклад, якщо бруківка буде укладатися навколо веранди, ганку або садової скульптури).

Способи кладки бруківки

Коли укладання бруківки закінчене, ущільніть мощену поверхню за допомогою вібротрамбовочного апарату. Для цього використовується прогумована основа, щоб не пошкодити плитку. Так можна мостити будь-який вид бруківки - від клінкерної та гранітної до кам'яної.

Останні штрихи

Коли плитка викладена, укріплена і утрамбована, засипте ділянку дрібним річковим піском так, щоб він закрив стики. Після того ще раз пройдіться по ділянці вібротрамбовкою.

Зверніть увагу, що для швів кладки потрібно використовувати тільки чистий дрібний пісок. Якщо ж в складі є хоч трохи землі з насінням бур'янів, вони проростуть між плитками, що призведе в заростання садової доріжки.

Отже, тепер Ви знаєте, як мостити бруківку самостійно. Переходьте до дій! Бажаємо Вам удачі!