Цегла ...

Як багато в цьому слові

Для серця нашого злилося,

Як багато в ньому відгукнулося.

Порожнечі, форма, водопоглинання

І міцності суворий пил,

Морозостійкість і сплетіння

Всіх значущих цегляних сил.

Фото 1. Якість цегли

Для того, щоб оцінити якість цегли, потрібно спиратися на її фізико-технічні характеристики. Тоді вже можна робити певні висновки щодо корисності кожного виду цегли. Ці показники є своєрідною душею виробу, а душа у тугоплавкого глиняного матеріалу, як неважко здогадатися, дзвінка. Що ж лягло в основу цієї звонкости?

Найбільш істотною характеристикою цегли є її висока міцність, яка відповідає за здатність чинити опір навантаженню і викривленю і при цьому абсолютно не деформуватися. Саме звідси бере початок термін «межа міцності при стисненні». Повнотіла цегла має кілька марок міцності, серед яких: М75, М100, М125, М150, М200, М250, М300 і М350. Літера М означає марку міцності, яка вимірюється в кілограмах на сантиметр кубічний площі поверхні цегли. Як правило, міцність М250, М300 і М350 властива клінкерній цеглі, який складається з особливої ​​тугоплавкої пластичної глини і обпалюється при температурі 1200 градусів.

Серед рядової будівельної цегли найбільш популярні вироби з маркою міцності М100, М125 або М150. Наприклад, цегла М100 знайшла собі застосування в спорудженні приватних котеджів. Для будівництва багатоповерхових будинків житлового, промислового або громадського характеру використовується цегла М150, так як вона більш міцна, і нижні ряди в кладці стін будівлі витримають велике навантаження, створюване безліччю верхніх рядів.

Стандартними розмірами цегли є габарити 250х120х65 мм. Існують також подвійні цеглини (250х120х138 мм), полуторні цеглини (250х120х88 мм) і цегла-половинка (250х60х65 мм). Подвійну цеглу ще часто називають «керамічним каменем».

За ступенем порожнистості цегла ділиться на повнотілу (порожнечі займають від 6% до 13% обсягу виробу) і пустотілу (від 13% до 45%). Обидва види мають форму прямокутного паралелепіпеда, який немов тільки що зійшов зі сторінок шкільного підручника з геометрії. Головна особливість цегли полягає в плоских зовнішніх гранях, а також прямолінійності ребер. Максимально допустима похибка в габаритах цегли становить до 3-5 мм.

Наступна важлива характеристика цегли - це її морозостійкість. Вона показує здатність виробу витримати безліч процесів заморожування і відтаювання і при цьому зберегти масу і не піддатися розшарування або крошінню. Ступінь водопоглинання безпосередньо впливає на морозостійкість матеріалу. У стандартної цегли коефіцієнт водопоглинання може коливатися від 6% до 16%. Природно, чим менше цей коефіцієнт, тим краще, тому що при його зниженні морозостійкість зростає.

Фото 2. Міцність і морозостійкість цегли

Міцність і морозостійкість передбачають поділ цегли на марки. Морозостійкість позначають літерою F від англійського слова «frost» («мороз»). Основними показниками морозостійкості є F15, F25, F35, F50, де цифри позначають кількість циклів заморожування і відтаювання. Для лицьової кладки або для країн з суворим кліматом і морозами використовується цегла з морозостійкістю F50. Для країн з жарким кліматом досить марки F15.

Звичайно ж, показник водопоглинання не можна скидати з рахунків. А тому він теж є основною технічною характеристикою цегли. Як ми вже говорили, він не повинен перевищувати 16%, в іншому випадку морозостійкість виробу знизиться, зате зросте теплопровідність, а нікому не хочеться жити в будинку, стіни якого абсолютно не гріють. Однак якщо коефіцієнт водопоглинання буде менше 6%, цегла в кладці просто втратить зчеплення з розчином.

Показник водопоглинання обчислюється за такою формулою:

B = Gвл. - Gсух. / Gсух. х 100.

В даному випадку В - це водопоглинання цегли в процентах, Gвл. - маса цегли, який знаходиться и водонасиченому стані; Gсух. - маса цегли в сухому стані в грамах.

Крім класичних рамок водопоглинання існують також і специфічні показники для того чи іншого виду або підвиду цегли. Наприклад, водопоглинання цегли пластичного формування має становити 6-8%, зате водопоглинання цегли напівсухого пресування набагато більше. Через це не рекомендується залишати цеглу в підвалах і інших приміщеннях, так як так рівень вологості досить високий. Силікатна цегла має більш високий коефіцієнт водопоглинання в порівнянні з керамічною, так як складається не з глини, а з піску і вапна. Знаючи все це, Ви без труднощів приймете рішення на користь того або іншого матеріалу.

Фото 3. Цегла

Матеріал з високим коефіцієнтом водопоглинання має шарувату структуру або тріщини на поверхні кільцевої або S-подібної форми.

Що стосується щілинних порожнеч, то у повнотілої цегли вони повністю відсутні, тому такий матеріал використовується для місць, схильних до дуже високого навантаження (фундамент або цоколь). Іноді з них зводять зовнішні несучі стіни.

Пустотілі цегли можуть мати до двох десятків спеціальних порожнин округлої, квадратної, прямокутної або ромбічної форми. Ці отвори потрібні для зниження питомої ваги матеріалу (що дозволяє полегшити транспортування і будувати більш високі стіни без ризику створення критичного навантаження на фундамент) і підвищення шумопоглинаючих і теплоізоляційних характеристик. Найбільше пустотіла цегла підходить для лицьової кладки.

Поризовані цеглини, як і пустотілі, мають безліч наскрізних порожнин, доповнених мінеральними речовинами. Такі компоненти створюють замкнуті пори, завдяки чому теплоізоляційні властивості матеріалу ще більше посилюються.