Стяжка по визначенню є самим міцним покриттям для вирівнювання підлог. Вона буває двох видів - бетонна та цементно-піщана. Якщо правильно дотримуватися технологію замішування і заливки, стяжки можуть служити до 50 років і навіть більше. При цьому їм не потрібен ремонт.

Однак і стяжки мають один значний недолік - низька міцність на розтягнення. При розтягуючих навантаженнях вони легко тріскаються.

Фото 1. Не армована стяжка підлоги

Наприклад, це відбувається при висиханні або при переміщеннях на неміцній «плаваючій» основі. Для того, щоб не утворилися тріщини, стяжка армується шляхом введення в її товщу сталевих прутів.

Зміст:

Коли стяжку потрібно армувати

Отже, коли ж стяжку потрібно підсилювати? Насправді, армована стяжка є частим випадком, так як такий виріб легко витримує великі навантаження на стиск, розтяг і вигин. Основні функції армуючих елементів, закладених в тілі стяжки:

  1. Захист від появи мікротріщин при висиханні стяжки;
  2. Захист від утворення тріщин, а також їх розширення при впливі вібрацій або механічних навантажень;
  3. Збільшення міцності стяжки;
  4. Запобігання просіданню основи;
  5. Збільшення експлуатаційного терміну.

Армувати стяжку зовсім не обов'язково. У деяких випадках стяжка сама по собі легко справляється зі своїми функціями. Армування потрібне тільки в таких випадках:

  1. Укладання стяжки на ненадійну, «плаваючу» основу, яка схильна до розтягування і вигинів. Особливо часто укладання на таку основу відбувається при влаштуванні багатошарової підлоги при заливці стяжки на гідро-, звуко- і теплоізоляційний прошарок. Прошарок виконується з мінеральної вати, пінопласту, ЕППС, поліетиленових плівок.
  2. Укладання на засипку з щебеню або керамзиту. В даному випадку стяжка зміцнюється арматурою в місцях підвищеного навантаження, наприклад, під печами, камінами, стінками і механізмами.
  3. При виконанні товстої стяжки товщиною більше 50 мм. Найчастіше шар стяжки дорівнює 30-40 мм, він використовується для вирівнювання підлоги по відповідним залізобетонним плитам. В цьому випадку міцне підґрунтя не дозволяє з'явитися розтягуючим навантаженням, які можуть привести до деформації. Тому такі стяжки не потребують армування.

Основні армуючі елементи для стяжки

Для цієї мети використовуються наступні матеріали:

  1. Металева сітка (наприклад, дорожня);
  2. Полімерна сітка на основі пластмаси;
  3. Скловолоконна сітка;
  4. Фібра на основі мікроволокон з металу, базальту, поліпропілену і скла.

Саме міцне і надійне армування забезпечується металевою сіткою. Вона перерозподіляє навантаження в конструкціях стяжок і захищає їх від руйнування при згині.

Металеві сітки зберігають форму товстих стяжок, які схильні до великих навантажень (на складах, в цехах, в офісах, в торгових центрах).

У приватному будівництві армування металевими сітками - це гарантія легкої і безпроблемної експлуатації стяжки протягом десятків років.

Сітки зі скловолокна або полімеру гірше працюють на розрив в порівнянні з металевими. Тому їх використовують для стяжок, які схильні до малих навантажень. Найчастіше це підлоги в квартирах.

Для посилення стяжок використовується фібра, яка представляє собою насипні волокна з різних видів матеріалів. Ці волокна спеціально додаються до складу розчину. Застосування фібри дозволяє знизити ризик появи усадочних мікротріщин, роблячи стяжку монолітною. Також фібра збільшує ударну міцність стяжки. До того ж, стяжка з фіброю висохне без тріщин і усадки.

А тепер розглянемо більш детально кожен з видів армуючих елементів.

Металеві сітки

Такі сітки виготовляються на основі сталевого дроту ВР-1, який з'єднаний точковим зварюванням. Діаметр становить від 2,5 до 6 мм. Дріт в армуючої сітки утворює квадратні або прямокутні осередки розміром від 50 до 200 мм. Чим менше розмір осередків, тим більше використано металу в сітці. За рахунок цього зростає міцність армування.

Фото 2. Металеві сітки

Найбільш популярні сітки виготовлені з дроту діаметром 3 мм з квадратними осередками зі розміром:

  1. 100 мм;
  2. 150 мм;
  3. 200 мм.

Транспортування і продаж сіток проводиться у вигляді рулонів або карт (аркушів). Рулони простіше і зручніше транспортувати, зате скрутити сітку таким чином можна тільки за умови, що товщина дроту буде не більше 3 мм.

Як правило, всі рулони мають стандартну ширину від одного до 1,5 метрів, а довжина може досягати 25 метрів. Основна частина армуючих сіток випускається у вигляді карт з габаритами 500х2000 мм, 1000х2000 мм, 2000х3000 мм, 2000х4000 мм.

Основні переваги металевої сітки:

  1. Стійкість до різких перепадів температури;
  2. Стійкість до заморожування, нагрівання;
  3. Висока зв'язуюча здатність, яка дозволяє зберігати форму стяжки навіть при високому навантаженні;
  4. Дуже тривалий термін експлуатації;
  5. Висока міцність на розрив.

Завдання металевої сітки - розподілити навантаження в товщі стяжки, а також збільшити її міцність, знизивши ризик появи:

  1. Осідань;
  2. Тріщин;
  3. Вибоїв.

Стрижні з дроту приймають на себе розтяжну напругу, захищаючи конструкцію підлоги від руйнувань при розтягуванні і вигині. При цьому збільшується несуча здатність стяжки.

При армуванні сітка закладається всередину стяжки (в нижню третину товщини). Підніміть сітку над чорновою підлогою, щоб «працювати» в тілі стяжки. Підняти сітку над основою можна за рахунок її монтажу на пластмасові підставки потрібної висоти (для цього застосовуються шматки гіпсокартону або іншого подібного матеріалу).

Для усадки стяжки, яка армована металевою сіткою, потрібно виконати кілька дій:

  1. Очистити поверхню підлоги від пилу, шматочків бетону або сміття;
  2. Заповнити всі тріщини шпаклівкою або розчином;
  3. Прогрунтувати поверхню;
  4. При необхідності укласти на ґрунтовану основу звуко-, гідро- або теплоізоляційний шар;
  5. Визначити висоту стяжки. Для цього слід за допомогою гідрорівня або лазерного рівня зробити позначки на стіні на однаковій висоті. Поєднавши отримані точки, Ви отримаєте рівну лінію. Від неї вимірюється відстань до рівня підлоги. Робити це слід в декількох точках. Там, де відстань буде найменшою, відрахуйте потрібну товщину стяжки (тут її товщина буде найменшою). Від найвищої точки відрахуйте вгору товщину стяжки (мінімальна товщина складає 2,5 мм) і відзначте цей рівень на стіні. За знайденою точкою проведіть ще одну горизонталь. Саме по ній буде проходити поверхня майбутньої стяжки.
  6. Змонтувати сітку, уклавши її полотна внахлест на одну клітинку або більше. Встановіть на сітку напрямні маяки (дошки, металеві профілі, рейки). Вони закріплюються на цементно-піщаному розчині або за допомогою гвинтів. Маяки потрібно ставити строго за рівнем, щоб їх верхня частина знаходилася врівень з поверхнею майбутньої стяжки. Відстань між маяками становитиме близько метра.
  7. Залити розчин в проміжки між маяками. Потім розчин потрібно вирівняти і витягнути за допомогою правила. Через кілька годин після цього маяки виймають, а поглиблення зашпаровують свіжим розчином. Щоб розчин не висох швидко і не утворив тріщин, протягом 5-7 днів стяжку змочують водою.

У спеку рекомендується накривати стяжку поліетиленовою плівкою або іншим вологоутримуючим матеріалом. За рахунок цього процедура армування ускладнює технологію створення стяжки. Однак за рахунок наявності армування експлуатаційні характеристики стяжки значно підвищуються.

Пластикові сітки

Якщо Ви армуєте ненавантажені стяжки товщиною до 80 мм, замість металевої сітки можна використовувати полімерний аналог - сітку з поліпропілену.

Пластикова сітка, на відміну від металевої, має більшу еластичність і важить менше. За рахунок цього вона розтягується, не деформуючись при цьому, і зберігає свої властивості. Ця властивість виключно корисна при усадці будинку. Виникаючі усадочні деформації розтягують сітку, а стяжка втрачає цілісність. В цьому випадку металеву сітку може «повести», і вона розірве стяжку. Досить часто для армування застосовується загальнобудівельна пластикова сітка ОСС. Вона продається у вигляді рулонів з шириною від одного до 4 метрів, довжиною від 10 до 15 метрів. За рахунок малої питомої ваги така сітка легко транспортується і просто монтується в стяжку будь-якої конфігурації. Так як оброблення поліпропіленових осередків на шматки виробляється легко, трудовитрати ще більше знижуються.

Фото 3. Пластикові сітки

Пластикова сітка не схильна до корозії, на неї не впливають агресивні середовища. Виключена поява іржі в масі цементного розчину і, як наслідок, проступання рудих плям на поверхні стяжки.

Переваги полімерної сітки в якості матеріалу для армування стяжки:

  1. Здатність не екранувати засоби зв'язку (пластик не створює перешкод для радіоприймачів, телевізорів, телефонів, рацій);
  2. Легкий монтаж, завдяки чому можна заощадити на робочій силі;
  3. Підвищена еластичність;
  4. Виняткова міцність на розтягнення;
  5. Висока геометрична стабільність;
  6. Невелика вартість;
  7. Хімічна інертність (не іржавіє, не вступає у взаємодію з хімічними середовищами);
  8. Невелика вага.

Армування стяжки з використанням пластикової сітки виконується за тією ж схемою, що і з металевою сіткою.

Скловолоконні сітки

Ще один варіант армування стяжки пов'язаний з використанням скловолоконних сіток. Це - сітки з квадратними осередками (зазвичай 4-6 мм), виготовлені з алюмоборосилікатного скла шляхом ажурного переплетення.

Фото 4. Скловолоконні сітки

Випускають кілька марок скловолоконних сіток, деякі з них просочують полімерними лужностійкими дисперсіями для поліпшення експлуатаційних характеристик. На це потрібно звертати увагу при покупці.

Марки ССП-95 і ССДор-330 (дорожня сітка) покриті просоченням, а їх найближчі «родичі» ССМ-85 і ССДор-300 - ні.

Лужностійкі просочення грають важливу роль. Справа в тому, що цементний розчин стяжки, в якому буде знаходитися сітка, має лужну реакцію. Відкрите скловолокно в агресивному лужному середовищі може бути «з'їдено» (зазвичай це відбувається протягом 5 років). Щоб цього не сталося, сітки покривають полімерним складом, нейтральним до лугу.

Скловолокно дуже легке, не створює непотрібні навантаження на перекриття. Завдяки невеликій вазі і можливості скручування в рулони, матеріал легко транспортувати навіть на не вантажному транспорті або переносити вручну. У стягуванні скловолокно виконує ті ж функції, що і пластикова сітка. Тобто, запобігає виникненню усадочних тріщин і локальних руйнувань, збільшує міцність стяжки.

Переваги скловолоконної сітки:

  1. Простий монтаж;
  2. Невелика вага;
  3. Стійкість до температурних перепадів;
  4. Стійкість до вологого середовища;
  5. Висока міцність на розтяг;
  6. Хімічна нейтральність (в разі застосування лужностійких просочень).

Монтаж скловолоконних сіток ведеться так само, як і при використанні інших видів сіток.

Армування стяжки за допомогою фібри

Армування фіброю відрізняється від простого укладання в стяжку локальної сітки. Фібра є насипом дрібних армуючих волокон довжиною від 6 до 20 метрів. Металева фібра може бути набагато довша - до 60 мм. Волокна втручаються в розчин стяжки і складають з ним одне ціле. Це так зване об'ємне різноспрямоване армування, при якому волокна фібри розташовані по всій товщині стяжки рівномірно.

Фото 5. Армування стяжки за допомогою фібри

Фібра для стяжки виготовлена зі сталі, скловолокна, поліпропілену і базальтового волокна. Кожен з цих видів відрізняється своїми особливостями застосування.

Наприклад, якщо при армуванні можна навантажити стяжку, використовується скляна або поліпропіленова фібра. Підлоги з високою прохідністю вимагають застосування металевої фібри. Для стяжок, які схильні до впливу складних атмосферних умов або агресивних речовин, використовується базальтова фібра.

Фібра в стягуванні дозволяє уникнути появи мікротріщин при висиханні розчину і усадки будівлі. Якщо тріщина все ж з'являється при появі механічних навантажень або вібрацій, утримати її від розширення фібра не в змозі.

Для виконання армування стяжки фіброю потрібно вмішати насипні волокна в розчин. Перемішування виконується за допомогою бетономішалки. Перш за все, в грушу завантажують сухі компоненти розчину і фібру. Потім масу перемішують близько 5 хвилин. За цей час зім'ята фібра розшаровується на ворсинки і рівномірно розподіляється в складі. Після цього додається вода, а потім суміш перемішується ще до 10 хвилин. Готовий розчин застосовується для виготовлення стяжки по маяках.

Основні переваги фібри:

  1. Зміцнення стяжки по всьому об'єму;
  2. Полегшення технології армування;
  3. Захист від усадочних тріщин;
  4. Підвищення стійкості стяжки до стирання;
  5. Підвищення вологостійкості морозостійкості стяжки;
  6. Здатність підвищити опірність температурних перепадів стяжки.

Зверніть увагу, що фібру можна комбінувати з будь-якими армуючими сітками. Так Ви досягнете найбільшого зміцнення стяжки і зведете до мінімуму ризик появи експлуатаційних дефектів і усадочних тріщин.