Немає ніяких сумнівів, що невеликий дерев'яний палісадник не має ніякого фундаменту. Однак якщо Ви пам'ятаєте, у багатьох радянських мультиках про бабусь, вони постійно просять онуків «підправити» паркан.

Фундамент необхідний для сприйняття навантаження будь-якої будівлі або паркану, він передає її на грунт і захищає споруду від руйнування і осідання. Паркан фундамент захистить від розривів і перекосів.

Облаштування фундаменту для паркану починається з розуміння, що тип фундаменту залежить від типу паркану. І навпаки. Глухі високі паркани вимагають споруди ґрунтовного фундаменту, а для легких огорож можна використовувати полегшений варіант.

Перед тим, як приступити до спорудження паркану, необхідно, щоб архітектор зробив розрахунок фундаменту з урахуванням ваги застосовуваного матеріалу. Він повинен також розрахувати:

  1. Висоту огорожі;
  2. Рельєф ділянки;
  3. Характеристики ґрунтів.
Фото 1. Будівництво фундаменту для паркану

Для спорудження парканів використовують чотири основних види фундаментів:

  1. Кам'яний (також називається бутовий);
  2. Стовпчастий;
  3. Монолітний стрічковий;
  4. Комбінований стрічково-стовпчастий.

Розглянемо більш докладно кожен вид фундаменту.

Стрічковий фундамент

Виготовляється з монолітного бетону. Це чи не найпоширеніший вид фундаменту в світі в багатоповерховому будівництві. Його застосовують для важких цегляних або бетонних парканів.

Такий вид фундаменту виконується у вигляді суцільної стрічки по щебеневій основі. Він заглиблений у грунт на 50-80 см. Ширина стрічки дещо більше ширини забору. Якщо на ділянці є ухил, стрічка фундаменту виконується ступенями, при цьому перепад висоти повинен бути в місцях установки несучих стовпів.

Починати потрібно з складання розмітки на ділянці. По розмітці викопується траншея, потім відбувається установка дерев'яної опалубки. Наступний етап - укладання в'язаної арматури на щебеневу основу, потім в опалубку заливають бетон декількома шарами. Кожен шар при цьому утрамбовується.

Фото 2. Стрічковий фундамент

Перед тим, як почати цегляну кладку забору, зверху стрічкового фундаменту влаштовують шар горизонтальної гідроізоляції. Вона допомагає захистити огорожу від капілярного всмоктування води. Її роблять у вигляді стяжки товщиною до 25 мм з цементного розчину з добавкою ущільнюючих добавок (алюмінат натрію та ін.).

Закладка стовпчастого фундаменту

Цей вид фундаменту також досить популярний. Він встановлюється для парканів, які побудовані з легких матеріалів. Такі паркани, як правило, кріпляться до несучих стовпів:

  1. Паркан із сітки «рабиця»;
  2. Дерев'яний штакетник;
  3. Профлист.

Оскільки всю масу паркану беруть на себе несучі стовпи, спорудження фундаменту виконується тільки для них. У ґрунті бурять отвір, туди монтується стовп, потім отвір заповнюють бетоном і ретельно утрамбовують. Часто споруджують розширення ями в самому низу (так звана технологія ТІСЕ). Така бетонна «п'ята» є додатковим захистом лот морозного пучення ґрунту.

Основними перевагами стовпчастого фундаменту є низька вартість і простота виконання.

Комбінований стрічково-стовпчастий фундамент

Є комбінацією попередніх видів фундаментів. Він володіє кращими фізико-механічними характеристиками, ніж стрічковий. Такий фундамент виконується у вигляді монолітної бетонної стрічки, але під несучими стовпами робиться глибше і ширше. Арматуру укладають по всій стрічці і в опорах.

Фото 3. Комбінований стрічково-стовпчастий фундамент

Стрічково-стовпчастий фундамент застосовують для цілком цегляних і комбінованих парканів, коли стовпи викладаються з цегли, а заповнення може бути виконано з дерева, профнастилу або металевого профілю.

Бутовий фундамент

Бутовий фундамент виконується з натурального рваного каменю (так званого буту). Він відрізняється своєю міцністю і надійністю. Однак використовують його лише в тому випадку, якщо цього вимагає архітектурне рішення паркану.

Облаштування бутового фундаменту нагадує влаштування монолітного. Однак в траншею по щебеневій основі укладають не бетон, а великі камені. Укладка ведеться на цементний розчин. Причому армування тут не потрібне.

Кам'яний фундамент підноситься над землею на 30-50 см і дуже красиво виглядає з кованою огорожею.

Облаштування фундаменту - найвідповідальніший етап будівництва будівель. Адже від його якості залежать всі наступні етапи будівництва. Ось чому перед початком будівельних робіт потрібно провести розрахунок фундаменту, визначити його несучу здатність, що залежить від характеру ґрунту і площі опори фундаменту. Крім того, потрібно обов'язково розрахувати вагу, який доведеться на фундамент.

Фото 4. Бутовий фундамент

Грамотно провести розрахунок фундаменту можуть тільки фахівці, тому що крім інженерно-геологічних нюансів при розрахунку фундаменту потрібно застосовувати нормативи і методи розрахунку, які прийняті в СНіПах.

Розрахунки і вариантове конструювання фундаментів проводиться з урахуванням застосування різних матеріалів і методів фундаментних робіт, що дозволяє знайти для кожного проекту оптимальне, найбільш надійне і економічне технічне рішення.