Як відомо, для будівництва печей використовуються два типи цегли: вогнетривка шамотна та пічна. Перша виготовляється на основі суміші з жароміцної глини (шамоту), порошків коксу і графіту, а також зерен кварцу. Її можна легко визначити за рахунок характерного пісочного відтінку кольору. Шамотна цегла має нестандартні габарити 230х114х65мм і завжди є повнотілою.

Пічна цегла виготовлена зі спеціальних сортів глини і витримує нагрівання до 1000 градусів. Вона має марку міцності на стиск не нижче М-200 і характерний для простої керамічної цегли червоний колір. Пічна цегла не може похвалитися такою високою вогнетривкістю, як шамотна (всього 1000 градусів проти 1690). Але робоча температура в доменній печі рідко перевищує 900-1000 градусів, тому пічна цегла прекрасно підійде для спорудження печей, камінів, домашніх вогнищ або навіть барбекю.

Слід особливо відзначити, що пічна цегла також є повнотілою.

Звідси випливає висновок, що пустотіла цегла не застосовується для будівництва печей або камінів. Однак з'являється цілком справедливе запитання: а чому? Адже, на перший погляд, здається, що саме пустотіла цегла прекрасно підійде для спорудження печі. Справа в тому, що вона має отвори в структурі і більш низьку теплопровідність в порівнянні з повнотілою цеглою.

Що це означає? Пустотіла цегла краще зберігає тепло, повільніше нагрівається і остигає. Для печі цей показник має велике значення, хоча і не є обов'язковим.

Проте, існує кілька причин, чому пустотілу цеглу не можна використовувати для зведення печей.

Причини небажаності використання пустотілої цегли для будівництва печей

Перш за все, для печей і інших теплових агрегатів характерні часті перепади температур. Причому амплітуда такого перепаду може становити до декількох сотень градусів. Через такі значні і різкі температурні стрибки тонкі окремі перегородки всередині пустотілої цегли просто зруйнуються, і через деякий час цегла розтріскається. Це - головна причина, по якій пустотілу цеглу ні в якому разі не можна використовувати для будівництва печей.

Друга причина - склад цегли. Як правило, проста пустотіла рядова або облицювальна цегла складається з іншого сорту глини на відміну від пічної. І, звичайно ж, вона не містить шамотного порошку, як вогнетривка цегла. Тому вогнетривкість пустотілої цегли навряд чи складе навіть 800 градусів.